Takgeneral Logo
Takgeneral Logo

تفاوت پمپ آب بشقابی و محیطی – هرآنچه باید بدانید!

تفاوت پمپ بشقابی و محیطی برای کسانی که قصد خرید یکی از این دو محصول را دارند اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و تجاری یک دغدغه و معضل به نام تأمین آب وجود دارد. این کار باید به مساوات برای تمامی واحدهای یک آپارتمان و مجموعه تجاری انجام گردد. در غیر این صورت نیاز به تقویت سیستم انتقال سیالات وجود خواهد داشت. الکتروموتورهایی در قالب پمپ آب خانگی این کار را انجام می‌دهند. البته تنوع محصولات آن‌قدر زیاد است که به طبع انتخاب برای هر کسی حتی افراد متخصص در این حوزه بسیار سخت است.


تفاوت عمده این پمپ‌ها در کاربرد و نوع کارکرد آن‌ها و همین‌طور تکنولوژی ساخت است که به طور مفصل دراین‌خصوص در ادامه توضیحاتی را به شما شرح خواهیم داد. مهم‌ترین موضوع در مورد خرید یک پمپ آب یا سیال، نرخ انتقال مناسب، مصرف بهینه و همین‌طور عملکرد درست در درازمدت است. در نتیجه اگر مایل به یک جمع‌بندی کلی در مورد خرید پمپ آب خانگی بشقابی یا محیطی هستید، لازم است که در مورد تفاوت آن‌ها بخوانید.

 

 

آشنایی با پمپ آب محیطی و بشقابی

 

پیش‌ازاین که به طور مفصل در مورد تفاوت‌ها صحبت کنیم، لازم است که با انواع پمپ آب محیطی و بشقابی و این که چه تعریفی از آن‌ها در مهندسی سیال و مکانیک وجود دارد به‌خوبی آشنا شوید.

 

پمپ آب بشقابی چیست؟


پمپ آب بشقابی یکی از متداول‌ترین نمونه‌های موجود در بازار است که انتقال آن بر اساس حرکت یک جریان پروانه دوار خواهد بد. پمپ بشقابی برای انتقال آب به کمک انرژی چرخشی بر مبنای روتور و استاتور کار می‌کند. جریان آب پس از این که به داخل دستگاه مکش می‌شود وارد مسیر پروانه‌ها شده و سپس با سرعت زیادی در محور چرخیده و در نهایت از طریق نیرویی که تحت عنوان گریز از مرکز شناخته می‌شود به بیرون پرتاب می‌شود. هر چه قدرت موتور بیشتر باشد به طبع پمپ آب بشقابی عملکرد بهتری داشته و گران‌تر است.

تفاوت پمپ بشقابی و محیطی نیز تقریباً به همین موضوع مرتبط خواهد بود. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه‌وار در مورد این موضوع صحبت کنیم، لازم است به این مسئله اشاره داشته باشیم که باید به مسئله راندمان کاری و همین‌طور سرعت انتقال اشاره کنیم. معمولاً فرق کلیدی در همان سرعت چرخش پروانه است. پروانه در پمپ‌های آب بشقابی یک بخش فوق‌العاده مهم به‌حساب می‌آید.

 

 

پمپ آب محیطی چیست؟

 

بند بعدی مقاله مقایسه و بررسی تفاوت پمپ بشقابی و محیطی، مربوط به توضیح کلی در مورد مدل‌های محیطی است که با نام توربینی نیز شناخته می‌شود و حتی در دبی پایین نیز می‌تواند فشار آب را بیشتر کند. تعداد پره‌ها اصلی‌ترین تفاوت پمپ بشقابی و محیطی به‌حساب می‌آید. جریان کلی کارکرد دستگاه نیز بر اساس کارکرد مکشی به درون فلنج خواهد بود. در مرحله بعد این کانال به یک مسیر انتقال حلقه‌ای متصل شده و حرکت با سرعت بیشتری انجام می‌گردد. در نهایت نیروی گریز از مرکز نیز سرعت جابه‌جایی آب را بیشتر می‌کند.
تفاوت پمپ بشقابی و محیطی به زبان ساده!

این دو پمپ هر دو جز محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین محصولات موجود در بازار هستند که از نظر ظاهر هم تا حدی به هم شبیه بوده اما در جزئیات و حوزه‌ها و کاربرد استفاده فرق آن‌ها زیاد است.

 

 

تفاوت شاخص اول: فرق نوع پروانه پمپ آب محیطی و بشقابیبا ذکر این موضوع باید بگوییم که تفاوت پمپ بشقابی و محیطی در نوع ساختار پروانه بر هر چیزی اولویت دارد. پمپ‌های آب بشقابی حرکت منحنی روی پروانه پس از ورود سیال ایجاد می‌کنند. درصورتی‌که در مدل‌های محیطی، سیال پیش‌ازاین که از محفظه خارج شود، بین پره پروانه و کانال قرار می‌گیرد. این موجب می‌شود که فشار بیشتر شده و به همین دلیل است که در محیط‌هایی با جریان دبی پایین‌تر گزینه بهتری است. در این مورد البته در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

ارتفاع مکش


در پمپ‌های بشقابی میزان مکش مثبت نسبت به‌تمامی سری‌های محیطی کم‌تر است. درصورتی‌که برای شما مکش مثبت اهمیت زیادی دارد، باید به سراغ پمپ محیطی بروید. در واقع تفاوت پمپ بشقابی و محیطی در نحوه انتقال و نرخ سیالی است که در جهت مثبت نیروی گرانشی جابه‌جا می‌شود.

 

تفاوت فشار و دبی

 

تفاوت پمپ بشقابی و محیطی البته به همین موارد خلاصه نمی‌شود. مدل‌های محیطی برای فشارهای بالا با میزان دبی پایین گزینه بهتری هستند. از این نظر می‌توان آن‌ها را در صدر لیست انتخاب‌ها قرار داد. درصورتی‌که برای شما در جریان انتقال آب فشار مهم نیست و در عوض دبی آب بالا می‌باشد، باید به سراغ مدل‌های بشقابی بروید.

 

شرایط کارکرد خشک

 

در مورد انواع پمپ‌ها یکی از مهم‌ترین موضوعات، نوع عملکرد در شرایط خشک است. تصور کنید که منبع آب تخلیه شده و یا این که چاه دیگر قادر به تامین سیال نباشد. در این صورت اگر پمپ تکنولوژی پر کردن مایع نداشته باشد در مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی دچار مشکلاتی نظیر سوختن سیم‌پیچ و… خواهد شد. اما در مدل پمپ‌های محیطی یک تفاوت بزرگ و مهم وجود دارد. آن هم این است که در صورت خشک‌شدن مایعی درون محفظه چرخش پر می‌شود که از بروز مشکل جلوگیری می‌نماید.

 

انتقال ناخالصی گازدرصورتی‌که در جریان آب منتقل شده میزان کمی گاز و هوا وجود داشته باشد. پمپ آب محیطی می تواند به راحتی آن را انتقال دهد. اما این موضوع به هیچ عنوان در پمپ آب بشقابی ممکن نخواهد بود. در نتیجه اگر آب حاوی مقادیر گاز و هوای هرچند کم است. بهترین انتخاب مدل های محیطی خواهد بود. در غیر این صورت یا دستگاه عملکرد درستی نخواهد داشت و یا به مرور دچار خوردگی و مشکلات فنی می‌شود.

پمپ های آب محیطی می توانند بدون این که نرخ دبی آب کم شود، شیب خطی را کنترل و آن را تا حد 99 درصد به صورت پایدار حفظ کنند. در صورتی که این امکان در پمپ های آب بشقابی به هیچ عنوان وجود ندارد. معمولا هم پمپ های ساختمانی بشقابی و محیطی نیم اسب انتخاب می شوند که سر و صدای کمتری در موارد استفاده معمول داشته باشند.

 

 

جمع بندی نهایی

 

در نهایت با بررسی تفاوت پمپ بشقابی و محیطی به این نتیجه می‌رسیم که انتخاب یکی از بین این دو تکنولوژی بسته به نوع نیاز شما خواهد داشت. فرق نوع پروانه، میزان جریان انتقال، نوع دبی قابل انتقال و همین‌طور حفظ شیب خطی از جمله مهم‌ترین و اساسی‌ترین فرق‌هایی است که میان این دو نوع تکنولوژی وجود دارد. از هر دوی این پمپ‌ها برای انتقال سیالات در ساختمان‌ها و انواع پروژه‌ها نیز استفاده خواهد شد. برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع پمپ آب خانگی محیطی و بشقابی می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان تک جنرال بهره مند شوید.

شرکت تک جنرال نمایندگی رسمی فروش انواع پمپ آب خانگی و صنعتی در سراسر ایران می باشد.

۱۴۰۲/۷/۱۱